Informator ICI PDF Drukuj Email
Wpisany przez forum   

Informator Nowohuckiego Centrum Informacji

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty dzięki wsparciu finansowemu Firmy Philip Morris Polska S.A. wydało pierwszy bezpłatny INFORMATOR Nowohuckiego Centrum Informacji. Zbiegło się to niemal w 10 rocznicę działalności placówki, która była powołana i otwierana przez Prezydenta Miasta Krakowa Prof. Jacka Majchrowskiego.
Przypomnijmy, ze Nowohuckie Centrum Informacji – Biuro Lokalne Nowa Huta służy kontaktom z partnerami instytucjonalnymi i mieszkańcami Nowej Huty w sprawach dotyczących zrównoważonego rozwoju tej części Krakowa. Punkt prowadzi wszechstronną działalność dotyczącą  informacji  turystycznej, w tym miejscu można pobrać darmowe krakowskie informatory, mapy oraz zasięgnąć informacji. Celem tego centrum informacji jest promocja Nowej Huty  i informowanie o życiu kulturalnym, konferencjach, zjazdach i innych wydarzeniach mających miejsce całym Krakowie. Dodatkowo punkt udziela informacji na temat turystyki Krakowa i możliwości rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
Wstęp do naszego Informatora napisał Maciej Miezian - związany z nami od wielu, wielu lat, historyk sztuki, były kustosz Dworku Matejki w Krzesławicach. Autor przewodnika po Nowej Hucie. Pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Oddział Dzieje Nowej Huty, Nowohucianin roku 2014. Informator został podzielony na trzy części, w pierwszej można znaleźć zabytki Nowej Huty z archiwalnymi zdjęciami ze zbiorów Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nowej Huty.  Ciekawie opisane 50 ważnych, zabytkowych miejsc, możliwość wyboru przy zwiedzaniu ..

W drugiej części pokazujemy, ze Nową  Hutę można poznawać na różne sposoby, pieszo, rowerem: - Zielonym  Szlakiem  Greenways – Nowa Huta – Dłubnia. Dokładnie opisujemy trzy pętle tematyczne wraz z  mapką  rowerową. Możliwość ciekawych wycieczek rowerowych dla młodzieży oraz całych rodzin. Pokazujemy również trasę konną, w stadninie koni „ PEGAZ” oraz możliwość  poznawania miasta trasą wodną  wyznaczona  przez Yacht Klub Polski Kraków przystań w Mogile.

W trzeciej części chcemy przedstawić  mieszkańcom świetlice  środowiskowe , które działają w Nowej Hucie prowadzone przez nasze Stowarzyszenie.  Wiemy jak w obecnej sytuacji jest ważne odnalezienie bezpiecznego miejsca dla swoich dzieci,  gdzie można spokojnie odrobić lekcje pod okiem wychowawców,  świetnie bawić się ze swoimi rówieśnikami, wyjechać na wycieczki, spędzić wakacje.

Od wielu, wielu lat dwie imprezy zostały mocno zaakcentowane w Nowej Hucie, są nimi  Dni Ziemi oraz Tydzień Zrównoważonego Transportu - Europejski Dzień Bez Samochodu.  Zachęcamy w Informatorze mieszkańców do uczestnictwa w tych wydarzeniach , podczas których można skorzystać z  szeregu atrakcji, wystaw, konkursów z  nagrodami, wycieczek  rowerowych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego Centrum os. Centrum B bl 9.

 
24 kwietnia 2015r PDF Drukuj Email
Wpisany przez forum   

Dni Ziemi 2015

Dni Ziemi to coroczna impreza organizowana wspólnie z Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK. Obchody Dni Ziemi mają charakter ogólnokrajowy. Ich celem jest skupienie uwagi jak  największej liczby osób w sprawie związanej ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną.
Dni Ziemi odbyły się w Nowej Hucie na placu Centralnym. Wzorem Krakowskiego Festiwalu Recyklingu prowadzona była zbiórka surowców w zamian, za które rozdawane były sadzonki kwiatów i krzewów. Całość imprezy uświetniały występy dzieci z nowohuckich szkół i przedszkoli. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty wspólnie z Forum dla Nowej Huty w ramach obchodów Dni Ziemi 2015 zorganizowało, jak co roku przejazd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich  w którym udział wzięła młodzież z nowohuckich szkół.

Rajd odbył się 24 kwietnia o godz.10.00 i został uroczyście otwarty przez Panią Wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nowej Huty Bożenę Kutrzebę – Nikiel, Jolantę Sendur z UMK Wydział Kształtowania Środowiska oraz Pana Dyrektora Nowohuckiego Centrum Kultury Zbigniewa Grzyba.  Dla najmłodszych, tłumnie przybyłych uczestników przeprowadzona została lekcja edukacyjna przez Panią Jolantę Sendur z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Przedszkolaki mogły usłyszeć wiele ciekawostek na temat Łąk Nowohuckich, dowiedzieć  się jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, oraz jak istotne jest segregowanie śmieci w celu ich późniejszego przetwarzania.
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Serdeczne podziękowania składamy Dyrektorom Szkół oraz wychowawcom, którzy zachęcają  młodzież do aktywnego uczestnictwa  w cyklicznych przejazdach rowerowych promując Zielony Szlak Nowa Huta – Dłubnia.

Wykaz szkół, biorących udział w Rajdzie:
1.Zespół Szkół Budowlanych Chemobudowa” os. Urocze 13 Kraków
2.Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 os. Szkolne 37 Kraków
4.Zespół Szkół Gastronomicznych w Krakowie
5. Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie 
5.Samorządowe Przedszkole nr 108, os. Handlowe 3 Kraków

 
9-10 kwietnia 2015r PDF Drukuj Email
Wpisany przez forum   

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa -Fabryka Emalia Oskara Schindlera zorganizowała konferencje " Miejsce po, miejsce bez". Zamiarem konferencji była próba podsumowania wieloletnich prac i doświadczeń MHK w przestrzeni pamięci i historii. Próba zapoznania się z dorobkiem badaczy, naukowców i instytucji, które zajmują się podobną problematyką.

 
16-27 luty 2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez forum   

Stowarzyszenie wspólnie ze sponsorami oraz członkami Forum dla Nowej Huty zorganizowało dla dzieci ze świetlic środowiskowych plan ferii zimowych 2015r. Wśród licznych atrakcji były wycieczki po Krakowie, basen, boisko  wielofunkcyjne, Muzeum Mocak, Kino Agrafka,Teatr Ludowy , Muzeum Lotniska , Muzeum Dzieje Nowej Huty i wiele innych. W ostatnim dniu ferii dzieci pojechały na wycieczkę do miejscowości Kostrza - Sadek. Mała urokliwa miejscowość w jej pobliżu mieści się góra Kostrza. Dzieci zwiedziły gospodarstwo rolne, zwierzaki cieszyły się powodzeniem. Po spacerze w izbie , która obecnie jest świetlica można było wysłuchać opowieści o starym piecu do pieczenia chleba i innych atrakcjach tego czarodziejskiego zakątka. W porze popołudniowej po smacznym obiedzie dzieci uczestniczyły w warsztatach mydlarskich.  Każdy  samodzielnie wykonał mydełko  glicerynowe o zapachu rożnych aromatycznych olejków. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki, pełne radości wracały do Krakowa.

 
5 grudnia 2014r PDF Drukuj Email
Wpisany przez forum   

Forum dla Nowej Huty jak co roku przychodzi z pomocą w organizacji spotkania ze świętym Mikołajem w świetlicy środowiskowej na os. Kalinowym . W uroczystości wzięły udział dzieci ze świetlic mieszczących się przy os. Albertyńskim, os.Wysokim, os. Kalinowym. Licznie przybyli także rodzice dzieci, chcący podziwiać swoje pociechy podczas występów. Wychowankowie przygotowali na tą okazje krótkie przedstawienia teatralne oraz świąteczne piosenki i wierszyki. Występ został nagrodzony gromkimi brawami.Po wszystkich przedstawieniach , dzieci oczekując na prezenty, wspólnie odśpiewały piosenkę o  św. Mikołaju. Kiedy nadszedł długo oczekiwany moment, każde z dzieci otrzymało prezent . Radość z upominków była wielka .

 
25 listopada 2014 PDF Drukuj Email
Wpisany przez forum   

W dniu 25 listopada 2014r  uczestniczyliśmy  w spotkaniu w sprawie koncepcji oraz warunków otwartego konkursu ofert na realizacje zadania pn. " Centrum Obywatelskie".

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>