Dni Ziemi, 23-24 kwietnia 2010 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Niedziela, 25 Kwiecień 2010 09:21

Dni Ziemi to  coroczna impreza organizowana wspólnie z Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK. Obchody Dni Ziemi mają charakter ogólnokrajowy. Ich celem jest skupienie uwagi jak największej liczby osób w sprawie związanej  ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną. Urząd Miasta Krakowa przygotowuje obchody z wieńczącą je Krakowską Wystawą Ekologiczną, podczas której rozstawiane są namioty wystawiennicze, w których można zobaczyć prezentacje inwestycji ekologicznych, miejskich spółek komunalnych, zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, wystawy prac plastycznych przygotowane przez krakowskie szkoły i przedszkola a także ośrodki kultury. W tym roku Dni Ziemi  odbyły się w Nowej Hucie na placu Centralnym. Wzorem Krakowskiego Festiwalu Recyklingu prowadzona była zbiórka surowców w zamian, za które rozdawane były sadzonki kwiatów i krzewów.

Całość imprezy uświetniały występy dzieci z nowohuckich szkół i przedszkoli. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty w ramach obchodów Dni Ziemi 2010 zorganizowało, jak co roku przejazd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich w którym udział wzięła młodzież z nowohuckich szkół. Następną grupą byli biegacze którzy wystartowali po rowerzystach razem z Nornic Walking ze Stowarzyszenia Łąki Nowohuckie promując w ten sposób zdrowy, ekologiczny styl życia. Rajd odbył się 23 IV o godz. 10.00 i został uroczyście otwarty przez Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nowej Huty Pana Krzysztofa Kwaterę oraz Zastępcę Dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMK Panią Ewą Olszowską-Dej. W otwarciu udział wzięli również Prezes Stowarzyszenia Łąki Nowohuckie Pan Jerzy Skibiński oraz Wiceprzewodniczący Forum dla Nowej Huty Pan Tadeusz Staniec, przedstawiciel z Fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” oraz Dyrektor Stowarzyszenia Pani Bożena Kutrzeba – Nikiel.

Po rajdzie młodzież wzięła udział w przygotowanych przez Stowarzyszenie trasach rowerowych: do Niepołomic Szlakiem Bursztynowym, pod przewodnictwem doświadczonych harcerzy z ZHP Hufiec (os. Sportowe 25 A), promowanym przez Stowarzyszenie szlakiem Nowa Huta – Dłubnia, przygotowanym przez przewodnika PTTK Krzysztofa Szafrańca i pracownika  Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nowej Huty, Panią Annę Wróblewską. Pan Henryk Łukasik miłośnik fortów poprowadził rajd rowerowy szlakiem Twierdzy Kraków. Ostatnią pętlę Starej Nowej Huty rowerzyści przejechali pod przewodnictwem pana Pawła Jagło z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dla najmłodszych, tłumnie przybyłych uczestników przeprowadzona została lekcja edukacyjna przez Panią Jolanta Sendur z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Przedszkolaki mogły usłyszeć wiele ciekawostek na temat Łąk Nowohuckich. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Kolejną z atrakcji przewidzianą przez Stowarzyszenie w ramach obchodów Dni Ziemi była wycieczka do Jerzmanowic do Jaskini Nietoperzowej połączonej z pieczeniem kiełbasy. Uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem Jaskinię, w wycieczce wzięło udział ok. 45 dzieci. Stowarzyszenie brało również udział w Wystawie Ekologicznej na Pl. Centralnym w dniach 23-24 IV, prezentując swoją działalność i dotychczasowe osiągnięcia, m.in. szlak turystyczny Nowa Huta – Dłubnia, działalność świetlic środowiskowych. Stowarzyszenie zorganizowało dzięki sponsorom konkursy plastyczne na temat ekologii dla ok. 250 dzieci. Wszystkie zorganizowane imprezy spotkały się z dużym zainteresowaniem dzieci i mieszkańców Nowej Huty.

Wykaz szkół, biorących udział w Rajdzie:

1. Zespół Szkół "Chemobudowa" os. Urocze 13 Kraków

2. Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 os. Szkolne 37

3. XI Liceum Ogólnokształcące, os. Teatralne 33 Kraków

4. Szkoła Podstawowa z oddziałami integracyjnymi 98 os. Na Stoku 52 Kraków

5. Szkoła Sportowa 91 os. Handlowe 4 Kraków

6. Samorządowe Przedszkole  nr 108, os. Handlowe 3 Kraków

 

 

Zmieniony: Piątek, 24 Czerwiec 2011 10:20