Dni Ziemi 2009 w Nowej Hucie PDF Drukuj Email
Wtorek, 12 Maj 2009 12:07

Dni Ziemi, które odbyły się w dniach 24-26 kwietnia to coroczna impreza organizowana wspólnie z Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK. Obchody Dni Ziemi mają charakter ogólnokrajowy. Ich celem jest skupienie uwagi jak największej liczby osób w sprawie związanej ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną. Urząd Miasta Krakowa przygotowuje obchody z wieńczącą je Krakowską Wystawą Ekologiczną, podczas której rozstawiane są namioty wystawiennicze, w których można zobaczyć prezentacje inwestycji ekologicznych, miejskich spółek komunalnych, zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, wystawy prac plastycznych przygotowane przez krakowskie szkoły i przedszkola a także ośrodki kultury. 

 

 

W tym roku Dni Ziemi odbyły się w Nowej Hucie na placu Centralnym. Wzorem Krakowskiego Festiwalu Recyklingu prowadzona była zbiórka surowców w zamian, za które rozdawane były sadzonki kwiatów i krzewów. Całość imprezy uświetniały występy dzieci z nowohuckich szkół i przedszkoli. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty wspólnie z Forum dla Nowej Huty w ramach obchodów Dni Ziemi 2009 zorganizowało, jak co roku przejazd wokół Łąk Nowohuckich, w którym udział wzięła młodzież z nowohuckich szkół, promując w ten sposób zdrowy, ekologiczny styl życia. Rajd odbył się 24 IV o godz. 10.00 i został uroczyście otwarty przez Przewodniczącego Forum dla Nowej Huty Pana Tadeusza Kasprzyka, Dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska UMK Panią Małgorzatę Mrugała i Prezesa Stowarzyszenia Pana Krzysztofa Kwaterę. W otwarciu udział wzięli również V-ce Przewodniczący Forum dla Nowej Huty Pan Tadeusz Staniec, Pan Krzysztof Florys z Fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” oraz Dyrektor Stowarzyszenia Pani Bożena Kutrzeba – Nikiel.

 

 

 

Po rajdzie młodzież wzięła udział w przygotowanych przez Stowarzyszenie trasach rowerowych: do Niepołomic Szlakiem Bursztynowym, pod przewodnictwem Pani Ewy Sikory i doświadczonych harcerzy z ZHP Hufiec (os. Sportowe 25 A), oraz promowanym przez Stowarzyszenie szlakiem Nowa Huta – Dłubnia, przygotowanym przez pracowników Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Nowej Huty, Panią Karinę Zielińską i Panią Ewelinę Świerk. Dla najmłodszych, tłumnie przybyłych uczestników przygotowaliśmy drobne upominki, a Pani Jolanta Sendur z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, zadbała o stronę edukacyjną. Przedszkolaki mogły usłyszeć wiele ciekawostek na temat Łąk Nowohuckich.

 

 

Kolejną z atrakcji przewidzianą przez Stowarzyszenie w ramach obchodów Dni Ziemi była wycieczka do Suchej Beskidzkiej, połączona ze zwiedzaniem zamku. Stowarzyszenie brało również udział w Wystawie Ekologicznej na Pl. Centralnym w dniach 24-25 IV, prezentując swoją działalność i dotychczasowe osiągnięcia, m.in. działalność świetlic środowiskowych, program dla samotnych matek "Dam sobie radę" i szlak turystyczny Nowa Huta - Dłubnia. W dniu 25 kwietnia 2009 dzieci ze świetlic środowiskowych prezentowały program artystycznym na temat ekologii. Wszystkie zorganizowane imprezy spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Nowej Huty.

 

 

Wykaz szkół, biorących udział w Rajdzie:

  1. Zespół Szkół "Chemobudowa" os. Urocze 13 Kraków
  2. Zespół Szkół Elektrycznych, os. Szkolne 26 Kraków
  3. Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 os. Szkolne 37
  4. Szkoła Podstawowa nr 92, os. Kalinowe 17 Kraków
  5. XI Liceum Ogólnokształcące, os. Teatralne 33 Kraków
  6. Samorządowe Przedszkole nr 108, os. Handlowe 3 Kraków
  7. Zespół Szkół Gastronomicznych 1, os. Złotej Jesieni 16 Kraków

Organizatorzy:

 

 

Partnerzy:

 

Zmieniony: Wtorek, 12 Maj 2009 12:50